Büyü ve din

Kati büyü tanımında büyü pratiği bilimsel olmayan ve genelde bir ilahi varlığa hitap etmeyen yöntemlerle kişinin hayatının farklı yöntemlerini hitap etmeyen yöntemlerle kişinin hayatının farklı yönleri çevresi talimini sağlığını vs şekillendirme girişimi olarak nitelenir. Bir başka deyişle tanrıya dua etmeden yada ona sığınmadan doğalüstü yollara baş vurmak süretiyle dünyayı anlama ve ona etki etme girişimidirbüyü. Bu önemli bir ayrımdır çunki papanlık döneminde yazan plinius bu ikisinin temelde bir birine bağlı oldğunu düşunmuş olsa da büyü dinden keskin bir biçimle ayrılır. Bir yandan da büyüyle bağdaştırılan jest ve hareketlerın yüzeysel olarak da olsa dini bir yapıda olması bu ayrımıdaha da öenmi kılar. İster büyülü sözler söyeleme şeklınde olsun ister kulanınılan araçlar ya da uygulamanın yeri ve zamanı açıısndan ritüeller büyünün en temel unsurudur.

 

Bununla birlikte din egzoiktir yani çok sayıda insana seslenir büyü ise egzotiktir az sayıda belirli kişiye hitap eder. Büyü genelde el elle ilerlemiştir kadim babilce metinlerde kutsal kitapa musevilik ve islamda büyücülere rastlanır. en eski dinlerde bile büyücüler konusunda bir kafa karışıklığı söz konusudur – bunların sanatçımı bilim insnaımı rahipmi imamı mi bilgemi tanrıyada şeytanın aracıları mı oldğu sorulur. Medyum tavsiye sitelerinde görduğunuz tum yorum sayfaları gerçek insanlara aittir hepsi ileşmiş sağlına kavuşmuş insanlardır ünlü medyum sedat hoca sizler için 41 gün 82 gün max 164 gün gibi şifa verici dualarla yardımcı olmaktadır çoğı eşler barışmıştır  nişanlılar sevgililer kavuşmuştur etrafınızda görmediğiniz  göz perdemızın yetmediği yerde sedat hoca devreye girmektedir herşeyi görmektedir size soylemktedir neler yapacağınızı bilgilendırmek amaçlı soylemektedir.

Bir önceki yazımız olan Medyum sedat hoca ile havas ilmi tesbih-i şerifin azmeti duası başlıklı makalemizde havas hoca, Havas ilmi ve havas ilmi bilen hoca hakkında bilgiler verilmektedir.