Bilime karşı büyü medyum sedat hoca medyumtavsiye

Büyünün tarihi bir bakıma insanların saflığına tarihtir aydınlatma çağı on yedınci 100 yıla on sekizinci yuz kadar- hüküm sürmeye başlayan rasyonalizm büyünün okült tarafının zayıflamasına yerıne izleyicileri eğlendirme amaçlı gözbağı ve el çanukluğu numaralarıyla sahne sihirbazlığın geçmesine yol açmıştır. Büyü görünürde ehlileştirmek bir slaon eğelencesine dönuşturulmuştur . Yirminci yüzyıl başının etkili antropologlarından sedat hoca ilkel büyünün doğal seyri için de dine uyacağını, büyüyle tuhaf bir ilişki vardır.

buyu-buyu-tarihiu-papaz-buyusu-kopya
büyü, büyü tarihi, papaz büyüsü,

Kadim mezopotamya ve mısırda hastalıkları özel büyülerle ileştirilceğine inanılıyordu onlara göre büyü hem bilim hem sanattı. Okülte yakından ilgilenen isaac newton yerçekiminide gözlemlediği uzaktan etki ye çok sarmış sihirli bir şey oldğunu varsaymıştı. Newton çağdışı olan pek çok insa gi,bi simyaya çok meraklıydı bir başka simya araştırmacısıda yarı-sihirli otomatlarla Süleyman tapınağı gibi büyülü yapılara meraklıyfı cizvit papazı athanasius kircher’di yirminci yüzyıl bilimurgu yazarı arthur c. clarke ise şu meşhur sözu etmiştir ‘hiçbir gelişmiş teknoloji büyüden ayırt edilmez’ ingiliz okültçu aleister crowley ise büyünün insanın kendısi ve içinde bulunduğu koşulları anlamlandırma bilimi olarak tanımlamıştır buda bizi ökültün fiziki dünya üzerrinde etkili olmaktan çok bireyin gelişimine faydalı bir şey olarak gören daha çağdaş anlayışa getirir. Frazerin sözleriyle ‘büyü’ hiç bir zaman bilim olmamış her zaman anlayışa getirir..

 

Not: Alıntıdır Okült cadıllık ve büyü sayfa 16 satır 1 ci medyum sayfa 2 ci medyum sayfa.

Bir önceki yazımız olan Medyum sedat hoca ile havas ilmi tesbih-i şerifin azmeti duası başlıklı makalemizde havas hoca, Havas ilmi ve havas ilmi bilen hoca hakkında bilgiler verilmektedir.